فعالسازی بسته رایگان 7 روزه

توصیه های کتاب Barrons برای بخش لیسنینگ آزمون آیلتس

نویسنده:احمد روزبهانی
6/19/2016 11:28:00 AM
به اشتراک گذاری 303

تا قبل از آزمون و به هنگام تمرین و آماده سازی روشها و قوانین کلی را بیاموزید و تمرین کنید. اما در زمان امتحان تنها سوالات را مطالعه کنید و دنبال قوانین حاکم نباشید. پاسخها به ترتیب گفته می شوند. بنابراین اگر به عنوان مثال پاسخ سوال 10 را فهمیدید اما پاسخ سوال 9 را نفهمیدید بدانید که سوال 9 را از دست داده اید. در چنین حالتی برای سوال 9 یک حدس بزنید و ادامه دهید. ...

بررسی اجمالی

چهار بخش برای بخش لیسنینگ وجود دارد. مجموعا 40 پرسش وجود دارد که زمان پاسخگویی به آنها تقریبا 30 دقیقه می باشد. در طول آزمون به شما فرصت داده می شود تا قبل از شنیدن سوالات را بخوانید. شما باید همچنان که به صوت در حال پخش گوش می دهید پاسخها را در دفترچه سوالات بنویسید و نباید تا آخر منتظر شوید. پاسخها به ترتیب سوالات درون متن در حال پخش هستند. اگر برای پاسخ به یک سوال بیش از اندازه تعلل کنید سوال بعدی را از دست خواهید داد چون متن متوقف نخواهد شد. در انتهای هر بخش 30 ثانیه فرصت دارید تا پاسخهای خود را چک کنید. همچنین در انتهای آزمون لیسنینگ 10 دقیقه فرصت خواهید داشت تا پاسخها را از دفترچه آزمون به پاسخنامه منتقل نمایید. بدیهی است اگر پاسخ ها را منتقل نکنید نمره ای برای بخش لیسنینگ دریافت نخواهید کرد.

آزمون لیسنیگ در دو بخش جنرال و آکادمیک یکسان است.

تقسیم بندی آزمون نیز به شرح زیر است:

بخش  موضوعات تعداد مکالمه کنندگان
 1  عمومی ، مکالمات روزمره  مکالمه بین دو نفر
 2   عمومی ، مکالمات روزمره  یک نفر
 3  موضوعات مربوط به تحصیل  مکالمه بین دو یا چند نفر
 4   موضوعات مربوط به تحصیل یک نفر 

 

انواع سوالات

در آزمون آیلتس انواع سوالات مختلف وجود دارند که در زیر نمونه ای از آنرا مشاهده می نمایید:

 

 

چند گزینه ای Multiple Choice
پاسخ کوتاه Short Answer
پرکردن جای خالی Sentence Completion
پر کردن چارت Chart Completion
پرکردن فلوچارت Flowchart Completion
گراف Graphs
 جدول Tables
نوت برداری Making Notes
خلاصه کردن Summarizing
برچسب زدن نمودارها و نقشه ها Labeling Diagrams
طبفه بندی Classification
ربط دادن دو پاسخ از دو گروه مختلف Matching
انتخاب از لیست Select From a List

نکات کلیدی

1- تا قبل از آزمون و به هنگام تمرین و آماده سازی روشها و قوانین کلی را بیاموزید و تمرین کنید. اما در زمان امتحان تنها سوالات را مطالعه کنید و دنبال قوانین حاکم نباشید.

2- انواع سوالات ذکر شده در فوق را مطالعه و تمرین کنید. خودتان را برای آنچه ممکن است در امتحان بیاید مانند جاهای خالی، انتخاب از لیست، چندگزینه ای و ... آماده کنید.

3- به هنگام شنیدن صوت پخش شده در دفترچه سوالات خود نت برداری کنید. می توانید دور گزینه ای که بیشتر احتمال می دهید خط بکشید و در صورت نیاز و به هنگام انتقال پاسخ به پاسخنامه نظر خود را عوض کنید.

4- اگر جوابی را نمی دانید آنرا حدس بزنید.

5- هر جا زمان اضافی داشتید گروه سوالات بعدی را مطالعه کنید و حدس بزنید چه چیز ممکن است بشنوید.

6- وقتی چیزی را فرض می کنید از خودتان بپرسید: چه کسی؟ چه چیزی؟ چه زمانی؟ چه مکانی؟ و چگونه؟

7- غالبا جواب صحیح تکرار می شود اما نه به همان شکل معمولا با کلمات هم معنی و یا تغییر داده شده و یا به اصطلاح Paraphrase شده.

8- بسیاری از اطلاعاتی که در مکالمات و سخنرانی ها به مخاطب داده می شود شامل پاسخ صحیح نیستند. شنیدن خود را تنها معطوف به پاسخ سوال نمایید.

9- روی یک سوال گیر ندهید اگر جواب را پیدا نکردید از آن رد شوید.

10 - پاسخها به ترتیب گفته می شوند. بنابراین اگر به عنوان مثال پاسخ سوال 10 را فهمیدید اما پاسخ سوال 9 را نفهمیدید بدانید که سوال 9 را از دست داده اید. در چنین حالتی برای سوال 9 یک حدس بزنید و ادامه دهید.

11- هنگامی که کلمه ای را در جای خالی می نویسید باید آنرا با تلفظ صحیح آن بنویسید. فرقی ندارد British و یا American باشد اما باید با املای صحیح باشد وگرنه امتیاز آنرا از دست خواهید داد.

12- در پاسخ دادن دقت کنید. اگر از شما خواسته تنها یک حرف مثلا A را انتخاب کنید و بنویسید نباید عبارت مربوطه را بنویسید و تنها باید آن حرف را در پاسخنامه درج کنید.

13- معمولا در مکالمات پخش شده شخص گوینده صحبت خودش را اصلاح می کند در چنین مواقعی معمولا جواب صحیح در عبارت تصحیح شده در  جمله بعدی می باشد.

14- جوابهای ناقص یا کوتاه شده مربوط به زمانها و تاریخ ها نمره ای نمی گیرند.

15- دقت کنید اگر تعداد کلمات پاسخ شما اگر از آنچه از شما خواسته شده بیشتر باشد نمره ای نخواهید گرفت حتی اگر یک کلمه the به قبل آن اضافه کنید.

16- در مکالمات پخش شده انواع لهجه ها از قبیل آمریکایی، انگلیسی یا استرالیایی وجود دارد. تمرین کنید و به انواع لیسنینگ با لهجه های مختلف گوش فرا دهید.

17- برای نیم ساعت کامل تمرین لیسنینگ را انجام دهید. تمرکز کنید. اجازه ندهید تمرکز ذهنتان از بین برود. آیا می توانید ایده های اصلی و جزئیات آنرا تکرار کنید؟ آیا می توانید خلاصه ی آنچه شنیده اید را بازگو کنید؟

 

تمرینهای لیسنینگ در وبسایت تخصصی : TrainListening.com

برچسب های مهم

تقویت لیسنینگ تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی تقویت Listening تقویت listening تقویت لیسنینگ مهارت شنیداری زبان انگلیسی تقویت مهارت Listening

برچسب ها
آزمون آیلتس آزمون IELTS Barrons بخش لیسنینگ آزمون آیلتس توصیه کتاب Barrons

دیدگاه ها

+ دیدگاه خود را بنویسید ...

هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد

نظر شما

وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.