فعالسازی بسته رایگان 3 روزه

توصیه های کتاب IELTS Target Band 7 برای بخش لیسنینگ

نویسنده:احمد روزبهانی
12/10/2020 1:27:14 PM
به اشتراک گذاری 680

تفاوت بسیاری است میان دیدن کلمه برروی کاغذ به هنگام خواندن و شنیدن آن. وقتی کلمه ای را دیدید این بدان معنی نیست می توانید هنگام شنیدن هم تشخیصش دهید. بنابراین هر کلمه ای را که دیده اید باید حداقل یکبار هم آنرا شنیده باشید.

لیسنینگ یک مهارت است و نه یک هدیه!

با توجه به تجربیات من (نویسنده کتاب) زبان آموزان در بخش لیسنینگ مهارت کمتری نسبت به سایر بخشها دارند. بنابراین اگر شما در این حوزه دچار نقاط ضعف می باشید به نکات ذکر شده در ادامه توجه کرده تا بتوانید مهارت لیسنینگ خود را بهبود ببخشید. توجه داشته باشید که این یک مهارت است وکسی با آن به دنیا نمی آید بلکه باید آنرا فرابگیرید. 

 

به (گوش) خودتان کلمات را آموزش دهید

تنها راه بهبود لیسنینگ این است که گوش خود را تمرین دهید (train your ear) تا بتوانید در خلال پخش یک جمله کلمات را از هم تفکیک و درک کنید. غالبا آنچه میشنوید چیزی شبیه اینست "Blablablablabla" که نمی توانید آنرا به کلمات تشکیل دهنده تفکیک کنید و به همین دلیل هم درکی از آن ندارید.

به هنگام تمرین یک متن ضبط شده از اخبار، سخنرانی، برنامه تلویزیونی، فیلم و یا یک تست لیسنینگ آیلتس را پخش کرده و با آن کار کنید.من(نویسنده کتاب) Mp3 Player را پیشنهاد می کنم. شما می توانید به آسانی از رادیو ،تلویزیون یا سایر منابع دیگر صدا را ضبط کنید. به این طریق خیلی ساده می توانید جملاتی را که نفهمیده اید را دوباره پخش کنید. Mp3 Player خیلی کوچک و جمع و جور است و می توانید در اوقات فراغت در هر کجا مثل اتوبوس مترو،  پیاده روی و ... از آن استفاده کنید. 

ابتدا صوت ضبط شده را پخش کنید آنچه شنیدید را به خاطر سپرده و سپس رکوردر را را پس ازپخش هر عبارت متوقف کنید. حتی اگر معنی عبارت را نفهمیدید آن را چندبار در ذهن خود تکرار کنید:

"Tonight we have a special guest" ، "Tonight we have a special guest" ، "Tonight we have a special guest" 

سپس، آنرا بلند تکرار کنید اگر بار اول عبارت را فهمیدید این تمرین به بهبود طرز تلفظ شما (pronunciation) کمک می کند. اما اگر برای بار نخست متوجه عبارت نشدید تکرار آن به شما کمک می کند تا در ادامه زمان بیشتری برای شنیدن آن، تفکیک کلمات و در نهایت درک بهتری از آن داشته باشید و در نهایت اگر هنوز درک عبارت مشکل است می توانید همیشه کل پروسه را مجددا تکرار کنید.

 

تفاوت بسیاری است میان دیدن کلمه برروی کاغذ به هنگام خواندن و شنیدن آن. وقتی کلمه ای را دیدید این بدان معنی نیست می توانید هنگام شنیدن هم تشخیصش دهید. بنابراین هر کلمه ای را که دیده اید باید حداقل یکبار هم آنرا شنیده باشید.

 

 

[ توضیح سایت TrainListening.com:

وب سایت TrainListening.com مطابق با همین توصیه منابع صوتی متعددی را گردآوری کرده و بیش از 20 هزار قطه صوتی کوتاه شده از این منابع را به صورت آنلاین در اختیار کاربران خود قرار می دهد که بر روی گوشی یا کامپیوتر خود می توانند هر کجا تمرینات خود را در دو شکل Transcribe یا Puzzle انجام دهند]

 

 

پیروی از دستورالعمل ها شما را حفظ خواهد کرد

هر بخش از تست لیسنینگ دستورالعملهای خاص خودش را دارد. شاید احمقانه به نظر برسد اما شما واقعا لازم است آنها را بخوانید. چرا؟ چون آنها به شما می گویند دقیقا با اطلاعات چه کار کنید چند کلمه داخل جوابها بگذارید، آیا جدولی هست که باید آنرا پر کنید، لیستی هست که باید حروف را از آن انتخاب کنید، چند آیتم را باید نامگذاری کنید و .... و اگر مثلا باید جواب را در 3 کلمه بنویسید دقیقا در 3 کلمه بنویسید برای اینکه یک کلمه بیشتر یا کمتر امتیاز شما را از آن سوال به صفر تبدیل می کند.

برای روشن تر شدن موضوع مثال زیر را درنظر بگیرید:

گوینده می گوید: 

"Well, if you are dieting, try to avoid fruits with lots of fructose like watermelon, mango, peaches or grapes."

سوال در دفترچه سوالات اینست :

"Name 2 fruits a person on a diet should not eat"

 

 جواب می تواند "watermelon, mango" یا "mango, peaches" و یا هر ترکیب دوتایی از چهار میوه یاد شده باشد اما هرگز سه یا چهار میوه نمی تواند باشد. و هرکس چهار میوه " watermelon, mango, peaches, grapes " را با هم بنویسد از این سوال نمره صفر خواهد گرفت.

توجه: به هنگام شمارش کلمات حرف "a" نیز یک کلمه به شمار می رود.

 

 

تفرقه بیانداز و حکومت کن!

سوالات به گروههای مختلف تقسیم بندی شده اند و هر بار شما برای پاسخ دهی به گروهی از 4 یا 5 سوال راهنمایی می شوید. بین پاسخ دهی  بین گروهها 20 تا 30 ثانیه فاصله زمانی وجوددارد.

کاری که باید به محض پخش شدن صدا انجام دهید تشخیص آن گروهی است که شما باید سوالاتش را پاسخ دهید.

به عنوان مثال صدای پخش شده می گوید:

"Look at the questions one to four''.

 این یعنی شما 20 ثانیه وقت دارید تا به سوالات نگاه کنید. بنابراین به سراغ سوالات رفته آنها را بخوانید و زیر کلمات کلیدی خط بکشید. کلمات کلیدی همانهایی هستند که شامل منظور اصلی جمله (main idea) می شوند. این به شما کمک می کند تا حدس بزنید که چه چیزهایی خواهید شنید: ساعت بازشدن، شماره، نامها، مکانها و سایر موارد.

 به سراغ سوال شماره 4 رفته و زیر آن یک خط بشید. بنابراین تا وقتش نرسیده از آن جلوتر نخواهید رفت.

پس از آن به قسمتی از متن گوش فراداده و به سوالات 1 تا 4 همان زمان که در حال شنیدن هستید پاسخ دهید. یعنی همزمان که در حال نوشتن پاسخ یک سوال هستید باید به سوال بعدی هم گوش فرا دهید.

پس از آن گوینده شماره های دیگری از گروه بعدی سوالات را مطرح می کند. فرایند مشابه خط کشیدن زیر آخرین سوال را تکرار کنید. این تکنیک تقسیم سازی بسیار موثر است چرا که هربار شما بر روی تعداد محدودی از سوالات متمرکز شده و در نتیجه تمرکز و کنترل شما را بر سوالات بیشتر می کند.

 

عوامل حواس پرتی

 با صداهای مختلفی که قرار است بشنوید گیج نشوید. صداهای مختلفی از جمله مرد، زن، پیر یا جوان از بلندگو پخش خواهد شد. همچنین ممکن است لهجه های مختلفی از جمله بریتیش امریکن استرالیایی ژاپنی و سایر موارد به گوشتان بخورد. صداهای پشت زمینه (background) نیز تغییر می کنند. این نویزها ممکن است مربوط به فرودگاه، کافی شاپ، خیابان یا سالن سخنرانی دانشگاه باشد. برای چنین نویزهایی آماده باشید و نگذارید حواس شما را پرت کند چون آنها واقعا همین را می خواهند. نویزها را فراموش کنید و تنها برای یافتن پاسخها گوش فرا دهید.

 

به مشخصه های ویژه گوش فرا دهید

 به هنگام آزمون لیسنینگ به دنبال جزئیات و شرحهای بخصوص مانند تاریخها، مکانها، شماره تلفنها، ساعات بازگشایی، سال(مثلا 1955) سیستم حمل و نقل (ماشین، انوبوس، قطار) باشید. اگر این چیزها را شنیدید اما هنوز نمی دانید در کجا از آنها استفاده کنید آنها را در حاشیه دفترچه سوالات یادداشت کنید. بعدا برای چک کردن پاسخها وقت خواهید داشت و اگر به سوالی جواب نداده بودید به نوشته های حاشیه دفترچه نگاهی بیاندازید ممکن است جواب در میان همان نوشته ها باشد.

 

همزمان با گوش دادن پاسخ دهید

دلیلی که باید همزمان با گوش دادن پاسخ دهید اینست به دلیل استرس، زبان خارجی، جریان مداوم گفتگو و سایر دلایل شما جملات را بلافاصله پس از شنیدنشان فراموش می کنید. پس از شنیدن جمله سوم شما جمله اول را به خاطر نخواهید آورد. این بدان معنی است که پس از اتمام هر بخش از قسمت لیسنینگ شما هیچ یک از جوابها را به خاطر نخواهید آورد. بنابراین به محض دریافت جواب آنرا نوشته و به بعد موکول نکنید.

 

رو به جلو حرکت کنید

بدترین اتفاق ممکن می تواند این باشد که ترتیب جوابها را از دستتان خارج شود. بنابراین شما یک جواب را از دست می دهید، پس از آن جواب بعدی از دست می رود و همین طور تا آخر... . برای جلوگیری از این اتفاق همیشه یک یا دو سوال جلوتر را هم نگاهی بیاندازید. این امر کمی گیج کننده به نظر می رسد اما با کمی تمرین خیلی طبیعی شده و بسیار مفید خواهد بود. حتی اگر جواب یک سوال را از دست دادید این موضوع را بپذیرید و به سراغ بعدی بروید در غیر اینصورت بعدی را هم از دست خواهید داد.

 

سرنخ ها را بشناسید

جوابها در آزمون لیسنینگ معمولا بلندتر و واضحتر تلفظ شده و آسانتر شنیده و درک می شوند. درصورتیکه چیزی را واضح نمی شنوید  (چون گوینده آنرا آرام یا درگوشی به کسی می گوید) احتمالا جواب در آن بخش از عبارت نمی باشد. با کمی تمرین می توانید به تفاوتها پی ببرید.

یکی از سرنخهای معمول مربوط به تکرار کلمه و هجی کردن آن(Spelling) با صدای بلند به صورت حرف به حرف (G A R F U N K EL) یا یک شماره است.

 

سوالهای مربوط به Spelling

بر خلاف ظاهرش آنقدرها هم ساده نیست و لازم است کمی تمرین کنید تا در این قسمت آماده شوید. از کسی بخواهید از لیست زیر نام شهرها را برایتان بلند هجی کند. اگر تنها هستید ابتدا آنها را ضبط کنید سپس با صدای خودتان تمرین را انجام دهید. همین کار را با شماره تلفن ها که در زیر آورده ام تکرار کنید. این تمرین اعتماد به نفس شما را بالا می برد.

توجه: در بخش شماره ها "00" به صورت "double o" به جای "zero-zero" نیز گفته می شود.

Cities Numbers
Antananarivo 423-5207-0 074
Brazzaville 628-2087-2 311
Conakry 5167-832-0 155
Gaborone 8746-221-0 302
Johannes burg 5337-298-0 13 2
Kinshasa 5900-231-7 621
Libreville 4348-663-9 80
Lilongwe 11-267-554 10
Mogadiscio 101-9020-7 624
Ouagadougou 413-2567-9 011
Windhoek 782-6721-0 412
Islamabad 479-2001-6 792

 

انواع و اقسام سوالهای بخش لیسنینگ

قول من یادتان هست که هیچ سورپرایزی در آیلتس وجود ندارد؟ در جدول زیر انواع سوالهایی را که ممکن است در دفترچه سوالات مشاهده کنید آورده شده است. هر نوع سوال با دستورالعمل برخورد با آن آورده شده است. پس اگر آنها را به خاطر بسپرید بعدا در زمان صرفه جویی خواهید نمود.

مطمئنا در امتحان همه این تیپ سوالها نخواهد آمد و اگرچه جدول زیر کمی حوصله سر بر به نظر می رسد اما توصیه من اینست که الان اینها را بدانید و از میدان به در نشوید!

 

توضیح سایت TrainListening.com:

مطابق با همین جدول لینک نمونه سوال را که در وب سایت موجود است به انتهای جدول اضافه کرده ایم]

 

نوع سوال کاری که از شما خواسته شده  دستورالعمل پاسخگویی لینک نمونه سوال
Picking pictures از بین 3 الی 4 عکس آنی را که بهتر شنیده های شما را منعکس می کند را انتخاب کنید  Circle the appropriate letter

https://trainlistening.com/Ielts/Listening/Tests/category/10

Multiple choice یک سوال و 3 الی 5 جواب وجود دارد که باید یک و یا 2 گزینه درست را انتخاب کنید Circle the appropriate letter/Circle the correct answer 

https://trainlistening.com/Ielts/Listening/Tests/category/1

Short-answer در 3 کلمه مطابق با دستورالعمل پاسخ را بنویسید Complete the notes/table. Use NO MORE THAN 3 WORDS for each answer 

https://trainlistening.com/Ielts/Listening/Tests/category/2

Sentence completion جمله را مطابق با شنیده های خود تکمیل کنید Complete the notes/table. Use NO MORE THAN 3 WORDS for each answer 

https://trainlistening.com/Ielts/Listening/Tests/category/3

Form completion جاهای خالی را در فرم پر کنید Complete the form. Write NO MORE THAN 3 WORDS for each answer 

https://trainlistening.com/Ielts/Listening/Tests/category/14

Chart/Table در جدول جاهای خالی را پر کنید Complete the notes/table.  

https://trainlistening.com/Ielts/Listening/Tests/category/7

Gap-fill جملات متعددی با کلمات حذف شده وجود دارد که باید حین شنیدن آن کلمات را در جای خالی بنویسید و یا مطابق شنیده ها از یک لیست انتخاب کنید.  Complete the notes below by writing NO MORE THAN 3 WORDS in the spaces provided

 https://trainlistening.com/Ielts/Listening/Tests/category/3

Diagram labeling با توجه به آنچه می شنوید برای قسمتهای مختلف شکل 1 تا 3 کلمه بنویسید Complete/label the diagram by writing NO MORE THAN 3 WORDS in the boxes/spaces provided 

https://trainlistening.com/Ielts/Listening/Tests/category/10


این تمرینات را به رایگان در سایت انجام دهید

برچسب های مهم

تقویت لیسنینگ تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی تقویت Listening تقویت listening مهارت شنیداری زبان انگلیسی تقویت مهارت Listening تقویت لیسنینگ

برچسب ها
لیسنینگ آیلتس تقویت لیسنینگ تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی تقویت Listening تمرین زبان لیسنینگ Listening IELTS Target Band 7

دیدگاه ها

+ دیدگاه خود را بنویسید ...

952 روز قبل

ممنون از وبسایت فوق العاده تون فقط لطفا ویدئوهای tedtalkبیشتری بذارین ویدئوهایی هست که مرتبط با آیلتس هستند لطفا چند تا از اونها رو بذارین چون واقعا این ویدئوهای خیلی کمک کننده هستند با تشکر از شما

887 روز قبل

درود بر شما در دست اقدام است

نظر شما

وارد شوید
برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.